Škola Chrbta
Čo je Škola Chrbta?
Sedavé zamestnanie má približne 2/3 Európanov. Aspoň raz za život postihne bolesť chrbta viac ako 80% ľudí vo vyspelých krajinách.
Ergonómia je vedecká disciplína, ktorá sa zaoberá výkonnosťou pracujúceho človeka a prispôsobovaním pracovných prostriedkov a pracovného prostredia vlastnostiam a potrebám človeka.
Vyvinula sa na v 80. rokoch v anglosaských krajinách, Škandinávii a Nemecku. Moderný pokrok zmenil spôsob, ktorým sme žili. V priebehu pár rokov sme výrazne obmedzili prirodzený pohyb a celkový spôsob života. Škola chrbta je reakciou na tieto zmeny. Jej cieľom je znížiť pracovnú neschopnosť, ochorenie chrbtice a doplniť možnosti fyzioterapie. Tento systém sa rozvíja na celom svete dodnes.
Fyzioterapia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového systému človeka
Chrbtica
Chrbticu tvorí:
Každá skupina stavcov sa odlišuje veľkosťou, ale aj tvarom podľa funkcie akú vykonávajú. Fyziologické zakrivenie chrbtice z boku tvorí písmeno „S“. Krivku popisujeme ako - lordózu (prirodzené prehnutie chrbtice dopredu) a kyfózu (prirodzené prehnutie chrbtice dozadu). Máme krčnú lordózou, hrudnú kyfózou a driekovou lordózu. Krížová kosť je zahnutá kyfoticky.
Zozadu je zdravá chrbtica rovná. Veľmi často však býva prítomné skoliotické vychýlenie.
Skolióza je bočné a rotačné vychýlenie chrbtice okolo zvislej osi tela. Najčastejšie sa vyskytuje deformita v tvare „C“ alebo „S“.
Bolesť chrbta bez štrukturálneho poškodenia

Najzreteľnejším prejavom je bolesť pohybového aparátu. Reklama nás navádza k nevšímaniu si týchto príznakov a k užívaniu analgetík. Dôležité je však vedieť, že bolesť má ochranný a najmä varovný charakter.
Bolesť má pre nás ochranný charakter. Pomocou nej sa naše telo bráni preťaženiu. Táto varovná funkcia je o to významnejšia, že náš pohybový aparát podlieha našej vôli.
Odstránenie funkčnej poruchy je rovnako dôležité, ako liečba pri porušení štruktúry. Ak má človek bolesti a obmedzený pohyb nemôže normálne fungovať. Bolesť je spôsobená najmä reflexne zvýšeným napätím tkanív na podklade poruchy. Pri odstránení funkčnej poruchy nastáva úplná úprava.
Funkčné poruchy sa väčšinou objavujú dlhodobo, ale majú prerušovaný priebeh. Často sa bolesť objaví pri neprávnej polohe, činnosti alebo záťaži. Ovplyvňuje ju aj psychika a prežívanie človeka. Tiež môže byť závislá na počasí, vonkajšej teplote a celkového zdravotného stavu.
Sedenie a bolesti chrbta
V súvislosti so sedavým zamestnaním alebo sedavým spôsobom života sa stretávame so najrôznejšími ťažkosťami.Najviac však bolesti v oblasti krčnej chrbtice, hlavy, bolesť v oblasti krížov a medzi lopatkami.
Nesprávne sedenie spôsobuje:
Pri sedení s guľatým chrbtom dochádza k nerovnomernému zaťaženiu svalov, väzov a tlaku na platničku. Na prednej strane je platničky je zvýšený tlak oproti zadnej strane a dochádza k jej klínovej deformácii. Tým je platnička tlačená smerom k nervovým štruktúram. V dôsledku nedostatočnej aktivity svalov a väzov pri sedení dochádza k ich funkčnej poruche. Neplnia si svoji podpornú a ochrannú funkciu chrbtice. Tieto procesy vedú k degeneratívnym zmenám a vznikajú charakteristické bolestivé stavy až platničkové ťažkosti. Pre ktoré je typické vystreľovanie bolestí do horných alebo dolných končatín.
Svaly
Skrátené svaly nedosahujú svoju fyziologickú dĺžku a nedovolia dosiahnuť plný fyziologický rozsah pohybu v kĺbe. Opačne pôsobiaci sval s tendenciou k oslabeniu je reflexne utlmený. Má tendenciu k vypadnutiu z aktívneho zapojenia do pohybovej činnosti.
Následky svalovej nerovnováhy:
Svaly so sklonom skráteniu
(zvýšené napätie, kŕčovité sťahy a skrátenie svalu)
Svaly so sklonom k oslabeniu
(svalový útlm, ochabnutie a predĺženie svalu)
Škola Chrbta prináša:
Pre pohybový aparát nie je dôležité len pravidelné cvičenie, ale aj to, ako sa správame v bežnom dni. Škola chrbta učí zásady chovania sa k svojmu telu v najčastejších denných situáciách, ale najmä pri záťažových.
Medzistavcové platničky
Fyziológia
Nesie hmotnosť hlavy a ďalších častí tela a prenáša ju cez panvu na dolné končatiny. Hrudná chrbtica je pomocou kĺbov spojená s rebrami a nesie hrudný kôš, preto má dôležitý význam pri dýchacích pohyboch.
Tri hlavné funkcie:
Pohyblivosť
Pohyblivosť medzi jednotlivými stavcami je vcelku malá. Vďaka medzistavcovým platničkám a geniálnej konštrukcii kĺbov, väzov a svalov je celkový rozsah pohybu chrbtice výrazný.
Pohyby chrbtice:
Gutmann: „Chrbtica musí byť tak pohyblivá, ako je to len možné a tak pevná ako je to potrebné.“
Ako pôsobí záťaž na chrbát
Dôsledkom nesprávneho držania tela alebo neprávnej polohy dochádza k preťažovaniu svalovo-väzivového aparátu a k zvýšeniu tlaku na medzistavcové platničky. Nachemsonova štúdia ukazuje aký tlak, vyjadrený percentami, pôsobí na tretiu medzistavcovú platničku driekovej chrbtice. Ak si zoberieme, že tlak na medzistavcovú platničku zodpovedá 100%, tak pri sedení dochádza k zvýšeniu tlaku o 40%. Tabuľka tiež ukazuje, že tlak na driekovú chrbticu sa líši aj podľa typu sedenia.
Štrukturálne poškodenie chrbtice
Pri týchto poruchách dochádza k trvalým zmenám v tele človeka. preto je tu Škola Chrbta nevyhnutná na zachovanie čo najlepšieho stavu pacienta.
Štrukturálne poruchy vznikajú na základe degeneratívnych zmien (platničiek, stavcov) alebo pri iných procesoch ako napríklad zápal, trauma a novotvary.
Degeneratívne zmeny platničky
Pri vzniku poruchy platničky sa podieľa veľa faktorov. Významné sú hlavne faktory, ktoré sa dajú ovplyvniť:
Aktívny životný štýl
Zmeniť náš životný štýl neznamená nájsť len vhodný šport na voľný čas, ale aj zmeniť náš spôsob života. Stále viac si skracujeme vzdialenosť kam sa prepracujeme autom, verejnou dopravou alebo výťahom. Voláme kolegom do vedľajšej kancelárie a namiesto návštevy známych im mailujeme a telefonujeme. Stačí, ak čas z týchto zvykov zmeníme tak, aby ste sa cítili lepšie.
Ako začať:
Odporúčané športy: plávanie, tanec, bicykel, turistika, jóga, Pilates, in-line korčuľovanie, beh, jazdenie na koni, beh na lyžiach, kardio cvičenie, Čchi -kung, Thai-chi.
Cvičenie v práci
Krátke aktívne prestávky v práci znižujú napätie pohybovej sústavy a odľahčujú aj psychiku človeka. Podľa charakteru práce volíme relaxačné, dýchacie a naťahovacie cvičenia, ktorými môžeme prestávky vyplniť.
Relaxácia. Psychické napätie na podklade stresu má tendenciu zvyšovať napätie svalov. Ak, nevieme toto napätie zo svalov uvoľniť vzniká chronické napätie vo svaloch, ktoré môže viesť k pychosomatickým ťažkostiam ako sú zvýšená únava, poruchy spánku, zažívacie ťažkosti, bolesti hlavy, bolesti chrbta, oslabenie imunitného systému a pod.
Svalový systém a cvičenie doma
Po práci bývame fyzicky aj psychicky vyčerpaní. Stále viac ľudí uprednostňuje pasívny oddych. Sledovanie televízie a práca s počítačom ďalej zaťažuje našu pohybovú sústavu a tiež nedovolí oddych našej mysli. Aktívny oddych a pravidelné cvičenie podnecuje správnu funkciu pohybového aparátu a telesných ďalších systémov. Cvičenie zameriavame na úpravu svalovej dysbalancie a propriocepcie.
Svalová dysbalancia (nerovnováha) je najčastejšia funkčná porucha pohybového systému. Vzniká pri porušení rovnováhy medzi svalovým systémom so sklonom k skráteniu a systémom so sklonom k oslabeniu. Predovšetkým, ako dôsledok nedostatočnej, nadmernej alebo jednostrannej pohybovej záťaže.